Core Keeper Łapy i Pazury aktualizacja zwierzaki

Paws & Claws to nowa aktualizacja do urokliwego Core Keeper, która pozwoli na hodowanie zwierząt.

Całkiem możliwe, że wiele osób ominęła ta kooperacyjna przygodówka typu RPG, bogata w eksplorację, crafting i unikalne biomy. Takie Stardew Valley pod ziemią. Jest to owoc działań Pugstorm we współpracy z Fireshine Games. Gra pojawiła się na Steamie 8 marca 2022 we wczesnym dostępie i do tej pory jest prężnie rozwijana. Spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez wciąż powiększające się grono fanów. Dzięki temu już dziś możemy cieszyć się darmową aktualizacją do Core Keeper – Paws & Claws. Ten nowy element daje możliwość odchowania sobie zwierzęcego kompana. 

Core Keeper to w istocie relaksujący i przyjemny sandbox. Oczywiście nie brakuje tam wyzwań, ale w kooperacji do 8 osób można zdziałać cuda. Nasza postać budzi się pod ziemią w komnacie z tajemniczym jajopodobnym Rdzeniem. Ten, gdy już przywrócimy mu zasilanie, zleca nam misję, ale podczas eksploracji świata nie zaprzątamy sobie tym zbytnio głowy. Jest tyle do zrobienia i odkrycia! Biomy są zasiedlone przez różne formy życia, mniej lub bardziej przyjazne, każdy posiada też unikalnego bossa. Życie w systemie jaskiń jest barwne i nigdy nie brakuje zajęcia: uprawa roślin, gotowanie potraw, crafting, odkrywanie sekretów, a teraz doszła jeszcze opieka nad zwierzakami. 

Gdzie i jak zdobyć puchatego kompana?

Aktualizacja Paws & Claws weszła w życie 10 maja 2023, a wraz z nią do gry dołączyło 5 gatunków zwierzaków towarzyszących, wszystkie z siedmioma różnymi wariantami kolorystycznymi (oprócz Jr. Slime, który ma cztery kolory). Aby cieszyć się nowym towarzystwem musimy znaleźć jajo, a następnie wykluć je za pomocą inkubatora. Stanowisko można wykonać już przy miedzianym warsztacie. Potrzebne jest również zasilanie. Typy towarzyszące:

 1. Subterrier – psowaty (loyal egg), jajo można wykopać z ziemi w różnych, oznaczonych miejscach w świecie.
  * szansa na znalezienie od 4,12% do 7,3%.
  * walczy w zwarciu
  * +10% szans na ogłuszenie celu przy trafieniu
  * +10% szans na obrażenia krytyczne
 2. Embertail – kotowaty (curious egg), można go zdobyć u postaci zwanej Slime Merchant.
  * cena u Brodatego Kupca – 375 monet
  * walczy na dystans
  * +2 do zasięgu oświetlenia
  * +16 obrażeń od ognia przy trafieniu
 3. Owlux – jajo tego ptaka (lively egg) zawierają ponoć tylko niektóre typy skrzynek rozrzuconych w podbiomie Meadow.
  * szansa na znalezienie w skrzynkach od 2,32% do 4,14%
  * buffy dla gracza: +7,6% prędkość poruszania i +6,5% obrażenia
 4. Fanhare – królicze jajo (nimble egg) ma szansę wypaść ze zniszczonych kwiatów rosnących w Azeos Wilderness.
  * szansa na znalezienie od 0,59% do 3,42%
  * walka na dystans
  * 12% szans na zaaplikowanie trucizny przy trafieniu wroga, obniża leczenie przeciwników o 75%
  * +1 dodatkowy cel przebity przez pociski
 5. Cztery warianty Jr. Slime (wszystkie mają cechę wspólną +15% obrażeń przeciwko bossom):
  * Jr. Orange Slime – jajo (oozy egg, szansa od 14,87% do 17,91%) można znaleźć dopiero po konfrontacji z Glurch the Abominous Mass, dodatkowo spowalnia przeciwników o 23,5% na 4 sekundy;
  * Jr. Purple Slime – jajo (oozy poison egg, szansa od 10,16% do 12,9%) dopiero po pokonaniu Ivy the Poisonous Mass (biom Azeos Wilderness), dodatkowo +12% szans na zatrucie przeciwnika przy trafieniu, redukuje leczenie o 75%;
  * Jr. Blue Slime – jajo (oozy slippery egg, szansa od 10,38% do 14,29%) po pokonaniu Morpha the Aquatic Mass (biom Sunken Sea), dodatkowo +13% szans przy trafieniu na dodanie poślizgu do ruchu przeciwnika;
  * Jr. Lava Slime – jajo (oozy lava egg, szansa 5,5% do 18,18%) po pokonaniu Igneous the Molten Mass (podbiom Molten Quarry), dodatkowo +2 do zasięgu oświetlenia.

Umiejętności pasywne i pozyskiwanie doświadczenia

Nasi pupile mogą uzyskać maksymalnie 10 poziom, a dzięki temu odblokować do pięciu dodatkowych buffów. Zbierane przez zwierzaki towarzyszące doświadczenie możemy podbić znalezionymi w jaskiniach smaczkami. Są ich trzy typy i różnią się ilością przydzielanych punktów oraz rzadkością:

 1. Pet Pellet – 50 exp, wypada z niektórych skrzyń.
 2. Rare Candy – 500 exp, dostępne w rzadszych i zamkniętych skrzyniach.
 3. Beast Booster – 5000 exp, wypada z niektórych bossów.

Co drugi poziom, towarzysz dostaje punkcik umiejętności do rozdysponowania. W momencie wyklucia w jego panelu pojawia się zestaw 9 losowych talentów, spośród których możemy wybierać te, które nas interesują. Co ciekawe, jeden typ może powtórzyć się kilka razy, np. +10% do szansy na obrażenia krytyczne może finalnie wynieść +50%.  Warto również wspomnieć, że pupilom można nadawać imiona, zatem nasze prawdziwe lwy salonowe lub psy kanapowe mogą dotrzymywać nam towarzystwa w wirtualnym świecie. I tak, można je do woli głaskać, a nawet trzeba.

Trzy nowe typy bydła

Zwierzaki towarzyszące nie są jedynymi, które mogą ożywić naszą bazę. Do dyspozycji mamy też trzy gatunki fantastycznego typu bydła, a każde jest w stanie wygenerować unikalny typ surowca niezbędnego do wytwarzania przedmiotów. Są to:

 1. Moolin – uroczy typ krowy, spotkamy je w podbiomie Meadow, wytwarza mleko.
 2. Bambuck – włochaty kuzyn kozy, również zamieszkuje podbiom Meadow, wytwarza wełnę.
 3. Strolly Poly – stworzenie żyje naturalnie w biomie The Forgotten Ruins oraz The Desert of Beginnings, produkuje twarde łuski.

Jak każde zwierzęta, bydło potrzebuje pożywienia. I tak pierwsze dwa typy będziemy wypasać jak pospolite mućki, a typ pełzający możemy karmić owadami. Tylko z dostępem do pokarmu są w stanie wytwarzać surowce. Trzeba również pamiętać o tym by zabezpieczyć ogród, który pielęgnujemy w celach kulinarnych, ponieważ tak Moolin jak i Bambuck mają ogromny apetyt. Jedynym poważnym problemem może okazać się samo pochwycenie stworzenia, ponieważ każde z nich musimy doprowadzić do bazy. Niestety, trzeba uważać na wszelkiego rodzaju zagrożenia, a najbardziej na wrogo nastawioną faunę świata. Możliwe, że w przyszłości pojawi się inny sposób transportu, na razie wymaga to od nas cierpliwości i czasu.

Pozostałe nowości

Oczywiście wesoły zwierzyniec to główna atrakcja nowej aktualizacji Paws & Claws, ale nie jedyna. Twórcy wprowadzili również kilka usprawnień, oraz poprawili niektóre błędy gry. Pełna lista zmian jest dostępna na Steamie, a najciekawsze z nich to:

 • dodanie wiadra – pozwala swobodnie transportować wodę lub lawę w dowolne miejsce np. by utworzyć fosę;
 • nowy podbiom Meadow – a dzięki temu nowe surowce i zwierzaki;
 • jedno kowadło z możliwością przełączania się na inne warianty;
 • miedziany warsztat – daje dostęp do inkubatora oraz możliwość wytwarzania i przetwarzania szkła (nowe szklane przedmioty);
 • koryto – pozwala karmić bydło;
 • możliwość obracania niektórych obiektów;
 • Tryb Kreatywny – pełna swoboda działań;
 • Tryb Gościa – pozwala zaprosić dowolnego gracza by zwiedził nasz świat bez możliwości jakiejkolwiek interakcji z otoczeniem;
 • nowe przedmioty dekoracyjne: filary, rośliny doniczkowe, poduszki itd.

Jest tego wszystkiego naprawdę dużo i przypomnę tylko, że dla posiadaczy Core Keeper aktualizacja Paws & Claws jest kompletnie darmowa. Warto zabrać paczkę znajomych na przygodę i wspólne odkrywanie żywego i nietuzinkowego świata podziemi. Gra jest dostępna na PC.

Dodaj komentarz