Cryptmaster walka słowem pisanym i mówionym

Jakie to uczucie, gdy wypowiedziane słowo zyskuje faktyczną moc? Cryptmaster pozwoli tego posmakować.

Kilka miesięcy temu Akupara Games udostępniło zwiastun nowej gry tworzonej przez Paula Harta oraz Lee Williamsa. Obecnie, podczas trwania LudoNarraCon (festiwalu o grach narracyjnych), mamy możliwość zagrać w demo na Steamie. To niekonwencjonalne podejście do dungeon crawlera z widoku pierwszej osoby pozwala nam uzyskać dosłownie władzę nad słowami. “Powiedz cokolwiek” zachęca opis produkcji już na wstępie. Cryptmaster to nie tylko walka słowem, to również eksploracja, rozwiązywanie zagadek, mini gry, eksperymentowanie. Przypomina mi to gry typu MUD (Multi User Dungeon), w których podstawą rozgrywki był żywy tekst i prędkość z jaką gracz był w stanie zareagować na zdarzenia w świecie. Tam jednak niekiedy potrzebne było użycie szeregu komend lub pełnych zdań, a tu potrzebujemy tylko słów kluczowych.

Gra pozwala nam kierować grupą czterech bohaterów wskrzeszonych przez tytułowego Cryptmastera. Oczywiście nie zrobił tego bezinteresownie, o czym bardzo szybko się dowiadujemy. Stajemy się narzędziem wypełniającym jego wolę, ponieważ on sam nie posiada fizycznego ciała. Wielokrotnie będziemy otrzymywać wskazówki dotyczące kolejnych posunięć. Wszystkie nasze interakcje wymagają użycia właściwych komend. Musimy je wpisać lub wypowiedzieć. Tak odkrywamy zapomniane przez postacie umiejętności, przedmioty, a także sposoby na pokonanie niektórych przejść. W krypcie trafiamy na skrzynie ze skarbami, różnych przeciwników i łamigłówki. Grafika jest utrzymana w ciekawej czarno-białej estetyce przypominającej obrazki rysowane piórkiem i tuszem. Na ten moment rozgrywka jest dostępna tylko w języku angielskim, ale słownictwo jest na tyle przystępne, że większość graczy nie powinna mieć problemów z zabawą. Warto też wspomnieć o genialnej grze aktorskiej. Cryptmastera słucha się z czystą przyjemnością, nawet jeśli traktuje nas z ironią. Ciekawi mnie tylko jak wiele słów będzie zaimplementowanych w grze?

Produkcję od Akupara Games można dodać już teraz na listę życzeń Steam lub GOG. Planowana data wydania to dopiero 2024 rok, ale mamy nadzieję na wczesny dostęp. Jeżeli napotkacie na problemy z działaniem dema, to twórcy udostępnili na Steamie wersję, która powinna umożliwić zabawę. 

Dodaj komentarz