Dwarf Fortress jako sukces sprzedażowy na Steam

Oto krótka historia o tym jak 20-letnia wytrwałość w tworzeniu Dwarf Fortress przekuwa się w sukces sprzedażowy w niecały miesiąc po premierze.

Dobrze czytacie – gra tworzona przez jednego programistę ze studia Bay 12 Games, a wydana przez Kitfox Games, doczekała się premiery 6 grudnia 2022. Do końca miesiąca Dwarf Fortress osiągnęło próg niemal pół miliona sprzedanych kopii, co jest niewątpliwym sukcesem sprzedażowym. Dlaczego jest to tak niesamowita wiadomość? Otóż, dotychczas gra była dostępna za darmo i wyglądała nieco inaczej. Dopiero teraz, wraz z pojawieniem się na platformie Steam oraz itch.io, grafika stała się bardziej przystępna dla przeciętnego gracza.

Pierwotnie Dwarf Fortress zostało zaprogramowane w ośmiobitowym systemie kodowania znaków ASCII, co sprawiało, że wielu graczy potrafiło się odbić od widoku ekranu zasypanego ścianą niezrozumiałych symboli. Gra, choć niepozorna, jest ogromna i skomplikowana. Polega na rozbudowywaniu swojej krasnoludzkiej twierdzy i zarządzaniu populacją jej krzepkich mieszkańców. Pozyskujemy surowce, budujemy, szkolimy, tworzymy potrzebne przedmioty, walczymy z potworami i drążymy tunele. Klęska twierdzy to jedynie kwestia czasu. Przypomina mi to nieco RimWorld, który również ma podobny system rozgrywki oraz… cenę. Na ten moment Dwarf Fortress jest do kupienia na Steam za około 140 zł. Aż 96% pozytywnych ocen graczy sugeruje, że gra jest warta każdych pieniędzy.

Niedawno pojawiła się informacja, że do zespołu dołączy drugi programista. To bez wątpienia świetna wiadomość i zapowiedź dalszego rozwoju Dwarf Fortress. Dodatkowo nadal można pobrać starą, bezpłatną wersję gry ze strony Bay 12 Games. Czy graliście już w krasnale? A może dopiero planujecie? Dajcie nam znać w komentarzach!

Dodaj komentarz