War Hospital premiera

Maria Skłodowska-Curie na froncie w polskim symulatorze medyka polowego

Gier o tematyce wojennej jest wiele. Takich o ratowaniu życia garść, a to jedna z nich. Polskie Brave Lamb Studio przy wsparciu francuskiego wydawcy Nacon stworzyło grę osadzoną w czasach I Wojny Światowej. Ponieważ premiera War Hospital przypada na dziś, to warto przyjrzeć się temu tytułowi bliżej.

Wybuchy, kule latające nad głową, przedzieranie się przez okopy i zabudowania. Wszystko to poznamy z perspektywy medycznego korpusu polowego. Na tej wojnie naszym zadaniem nie jest zbieranie fragów, a ratowanie życia. Wcielamy się w doświadczonego, brytyjskiego medyka, który w 1918 roku zostaje rzucony na front. Przy pomocy ograniczonych środków i zasobów ludzkich musi nieść pomoc rannym i okaleczonym żołnierzom. Widok z rzutu izometrycznego daje nam szerszą perspektywę na aktualną sytuację i pomaga planować dalsze ruchy. Szybka reakcja na zmieniające się warunki to mus w tego typu RTS-ach. Poniżej krótki zwiastun z fragmentami rozgrywki.

Wyzwań w grze nie powinno zabraknąć. Toczące się walki generują rzesze pacjentów, których w pierwszej kolejności musimy posegregować. Brzmi przedmiotowo? Lepiej się przyzwyczaić, bo takie są realia wojny. Jedni ranni wymagają natychmiastowej opieki, inni mogą pocierpieć dłużej, jeszcze inni… cóż, nie wszystkich będziemy w stanie uratować. Gra postawi przed nami trudne wybory moralne. Co jeszcze?

  • Zarządzanie personelem medycznym – Ty tu dowodzisz i to Ty wiesz najlepiej kto jest potrzebny w zespole. Zatrudniaj lekarzy, pielęgniarki i inżynierów. I pamiętaj, że to też ludzie, nie maszyny, potrzebują kiedyś odpocząć żeby efektywnie radzić sobie z problemami.
  • Rany, okaleczenia, traumy – prowadzisz szpital polowy, musisz sobie z tym poradzić. 
  • Podejmowanie decyzji, które mają realny wpływ na przebieg dalszej fabuły.
  • Możliwość prowadzenia badań nad ulepszeniami i wdrażanie ich, aby lepiej radzić sobie z wyzwaniami.
  • Jesteś wsparciem dla linii frontu, ostatnią nadzieją żołnierzy. Nie zawiedź ich.

Warto wspomnieć, że twórcy podczas tworzenia War Hospital konsultowali się z brytyjskim Imperial War Museum, aby jak najdokładniej oddać charakter wojny tamtych czasów.  

Polska noblistka też walczyła na froncie

Od dziś dostępny jest również dodatek X-Ray, w którym spotkamy Marię Skłodowską-Curie. Ma to dodać kilka godzin rozgrywki. To miły polski akcent, ponieważ Maria faktycznie brała czynny udział podczas wojny. To dzięki jej inicjatywie wdrożono tzw. małe Curie, czyli ciężarówki wyposażone w rentgen i zestaw medyczny. Był to również główny powód, dla którego zrobiła prawo jazdy. Jako jedna z pierwszych kobiet. Historię warto znać, a ja doceniam taki aspekt edukacyjny.

Dziś, 11 stycznia 2024 War Hospital można nabyć na Steamie w cenie promocyjnej 125,09 zł lub Supporter Edition (zawiera również DLC X-Ray) za 170,77 zł. Gra jest również dostępna na XBOX i PlayStation 5.