The Thaumaturge 11 faktów

11 bit studios prezentuje 11 faktów o The Thaumaturge, czyli pigułka informacji tuż przed premierą

Premiera gry od Fool’s Theory dosłownie za rogiem, bo już 4 marca 2024, a wydawca, czyli 11 bit studios, nie pozostaje bierny. Miesiąc temu mogliśmy podziwiać fragment rozgrywki z przykładowym zadaniem. To rozjaśniło czego można się spodziewać po produkcji. Wczoraj ukazał się krótki zwiastun The Thaumaturge zawierający 11 faktów o tym wyczekiwanym tytule. Jest to w zasadzie zebranie najważniejszych informacji.

To co jeszcze może nas interesować jako graczy to cena i wydanie gry. The Thaumaturge będzie dostępne w edycji standardowej (około 150 zł) i deluxe (około 175 zł). Pocieszę Was, ponieważ nie uświadczymy tu edycji pre-premierowej, obie wersje będą dostępne do zakupienia od dnia premiery. Zawartość Deluxe Edition to:

Dodatki kosmetyczne

 • nowe fryzury i zarost dla Wiktora,
 • ekskluzywny zestaw ubrań,
 • dodatkowy wygląd HUDa.

Dodatki do pobrania

 • mapa Warszawy z 1905 roku
 • notatki z Grymuaru
 • możliwy do wydrukowania w drukarce 3D model Golema
 • soundtrack z gry
 • zestaw tapet

Swój egzemplarz możecie zakupić na PC (GOG, Steam, EPIC), a na Xbox Series X|S oraz PlayStation 5 ma wyjść jeszcze w tym roku. Dokładnego terminu nie podano.

Skrót 11 faktów

 1. RPG w unikalnej oprawie – akcja będzie się rozgrywać w Warszawie z początków XX wieku, w której ścierają się ze sobą różne kultury i religie oraz byty zwane Salutorami. Zdolność dostrzegania i okiełznania tych istot posiadają jedynie Taumaturgowie.
 2. Wiktor Szulski jako główny protagonista. Bohater ów powraca do Warszawy po 15-letniej nieobecności. Wiele rzeczy uległo znaczącym zmianom. Chociaż zwiedził świat i szlifował swoje taumaturgiczne umiejętności to czeka go najtrudniejszy test – stawienie czoła rodzinnej tajemnicy.
 3. Warszawa w 1905 roku – to burzliwy czas, w którym carat rządził jak chciał. Ludność żądała wolności i sprawiedliwości, w grę wchodziły też prawa dla kobiet. Podczas rozgrywki często będziemy wplątywani w gry polityczne i spotkamy postacie historyczne takie jak car Mikołaj II czy Rasputin.
 4. Sztuka taumaturgii – świat ludzi zamieszkują również eteryczne istoty, które żywią się ludzkimi słabościami i lękami. Salutorowie ukrywają się za zasłoną, którą przejrzeć potrafią jedynie osoby z unikalnym talentem. To właśnie domena Taumaturgów. Wyszukiwanie i naginanie do własnej woli Salutorów to potężna broń, ale również ryzyko, które nieostrożnych łatwo może doprowadzić do szaleństwa.
 5. Rodzinne dziedzictwo – dar Wiktora to scheda po przodkach. Taumaturgiem jest również jego ojciec, ale to wcale nie sprawia, że mają ze sobą świetny kontakt. Spory między dwoma charakternymi osobnikami próbuje łagodzić Ligia, siostra Wiktora, ale nie jest to łatwe zadanie. Duma i ambicja to mur, który ciężko skruszyć.
 6. Salutorowie – te niebezpieczne istoty mogą przynieść swojemu panu wiele korzyści. Każda z nich posiada unikalne umiejętności, które będą mieć znaczący wpływ na zdolności Wiktora. Mogą poprawić poziom wpływu na innych ludzi, a także wyostrzyć postrzeganie otoczenia.
 7. Unikalny rozwój postaci –  punkty postaci mogą być przydzielane ad hoc, co sprawia, że możemy dowolnie manipulować zestawem umiejętności i dopasowywać taktykę pod każdą walkę.
 8. Szósty zmysł Taumaturga – Wiktor ma nieco inne spojrzenie na świat. Dzięki jego zdolnościom potrafi wyszukiwać niewidoczne dla zwykłego człowieka wskazówki. Może nawet odczytywać emocje i wspomnienia zapisane w przedmiotach, które należą do konkretnych osób. To daje ogromne możliwości i potężne argumenty podczas ewentualnych konfrontacji.
 9. Wymagająca walka turowa – to nie tylko ataki fizyczne, ale również możliwość korzystania z umiejętności Salutorów. Ich prezencja ma ogromny wpływ na skupienie przeciwników, możliwości regeneracyjne Wiktora i zastosowanie efektownych, dewastujących ataków.
 10. Kształtowanie historii – decyzje jakie podejmiemy i sposób rozwiązywania zadań będą mieć istotny wpływ na rozgrywkę. To od gracza zależy jak potoczą się dalsze losy bohatera i innych postaci. Czy będziemy działać agresywnie czy też dyplomatycznie, nic nie obejdzie się bez konsekwencji.
 11. Słowiańskie inspiracje – oprawa gry jest mocno zakorzeniona w historii Europy Wschodniej. Oznacza to, że doświadczymy dobrze znanego nam słowiańskiego folkloru i poczucia humoru. Również kreacje Salutorów np. Lelek, Veles itd. mają swoje podłoże w lokalnych legendach