Dark and Darker usunięte ze Steam

Studio IRONMACE ma coraz więcej problemów w związku z zarzutem o kradzież kodu.

Dobrze zapowiadający się dungeon crawler Dark and Darker został usunięty ze Steama. Powodem jest oficjalny wniosek DMCA złożony przez koreańskiego producenta gier, firmę Nexon. To eskalacja konfliktu, który swoje korzenie ma w 2021 roku. Pozwoliłam sobie zrobić małe dochodzenie, ponieważ jestem równie zdziwiona całym zajściem, co większość fanów. Nexon kontra IRONMACE wywołuje w społeczności graczy niemałe poruszenie. To właśnie teraz w marcu na Discordzie społeczności jeden z developerów informuje o niefortunnym zajściu i zapewnia, że robią wszystko by uporać się z problemem tak szybko jak to możliwe.

Jak możemy przeczytać w zagranicznych mediach, wszystko zaczęło się od projektu gry o roboczej nazwie “P3”, nad którym pracowała wyznaczona grupa Nexona. Jeden z członków ówczesnego zespołu miał w 2021 roku dopuścić się skopiowania tysięcy plików (w tym kodów źródłowych) na zewnętrzny serwer. Był to jeszcze czas szczytu pandemii Covid-19 i praca odbywała się w trybie zdalnym. Wspomniany pracownik został zwolniony dyscyplinarnie. W krótkim czasie około połowa zespołu odpowiedzialnego za “P3” złożyła rezygnację. Z tego powodu prace nad grą zostały anulowane, a Nexon skupił się na innych projektach. 

Porównanie “P3” (górna grafika) z Dark and Darker (dolna grafika).

Draka o plagiat.

IRONMACE powołano do życia w październiku 2021 roku, dwa miesiące po zwolnieniu pracownika oskarżonego o wyciek danych. Tytułem sztandarowym jest Dark and Darker – kość niezgody między młodym studiem a weteranem gamedevu. Nexon od 2021 roku oskarża twórców o kradzież kodu oraz innych materiałów użytych do stworzenia gry. Jeśli spojrzymy na zestawienie grafik z obu projektów, to faktycznie można dostrzec podobieństwa. Mroczne lochy, minimapa w rogu ekranu, kill feed, widok z pierwszej osoby, wygląd postaci i uzbrojenia. Obie produkcje są przedstawicielami tego samego gatunku. IRONMACE nieustannie zapewnia, że do stworzenia swojego dzieła nie użył żadnych nielegalnie pozyskanych materiałów. W połowie lutego Terence Seung-ha – główny dyrektor – zamieścił na oficjalnym Discordzie społeczności DaD wpis dementujący oskarżenia.

W ostatnich playtestach, w trakcie Festiwalu Steam Next w lutym, udział wzięło niemal 2 miliony graczy. Na największy peak przypadło ponad 100 000 osób. Jak na demo z aferą w tle, to bardzo wysoki wynik. Dark and Darker nadal gromadzi wokół siebie coraz więcej fanów. Być może błyskawicznie rosnące zainteresowanie tym typem gry jest motywatorem dla koreańskiego giganta do wysuwania kolejnych oskarżeń. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, iż dopiero w lutym 2023 Nexon oficjalnie zastrzegł prawa autorskie do przecież anulowanego projektu “P3”. Może zastanawiać wyszczególnienie klas postaci jak i sam termin tego zabiegu. 

W świetle tych zdarzeń ciężko wyrokować co do przyszłości Dark and Darker. Najbliższe Playtesty, które miały być już preludium do wczesnego dostępu, stoją pod znakiem zapytania. Planowano je między 14 a 19 kwietnia 2023. Twórcy nadal mają ambitne plany co do swojego pierwszego dzieła. Na ten moment nadal nie ma dowodów na popełnienie przestępstwa. Pozostają zatem roszczenia Nexona oraz zapewnienia od IRONMACE, że działają zgodnie z prawem. I oczywiście toczące się śledztwo. 

Dodaj komentarz