DLC Gord The Alliance pierwszy dodatek

Słowiański city builder nie składa broni i już niedługo dostaniemy DLC Gord The Alliance

Twórcy z małego studia Covenant.dev nie mieli łatwej premiery dla swojej pierwszej gry. Polski zespół wspierany przez Team17 stworzył strategię z elementami przygody i survivalu osadzoną w świecie zamieszkałym przez mityczne, słowiańskie stwory. Opóźniona premiera odbyła się 17 sierpnia 2023, czyli niedługo po wyjściu pełnej wersji Baldur’s Gate 3. Trudny czas dla małych twórców. Zapowiedziane DLC Gord The Alliance ma wprowadzić nową mechanikę i wyzwania, co powinno choć częściowo urozmaicić rozgrywkę. Oceny na Steamie są mieszane, a sama gra, choć ciekawie i klimatycznie wykreowana, boryka się z różnymi problemami. Największą bolączką zdaje się być porzucona już wersja konsolowa, która wzbudza najsilniejsze emocje wśród graczy. To samo dotyczy aktualizacji dla wersji z GOGa. Jest jednak wyjaśnienie tej sytuacji, a głos zabrał jeden z twórców na discordzie społeczności:

W skrócie, Covenant.dev zajmuje się tylko wersją gry na Steama, natomiast reszta zależy od wydawcy, czyli Team17. Nadchodzący dodatek do gry jest zapowiadany konkretnie na platformę Steam, zatem można przypuszczać, że sytuacja pozostałych graczy nieprędko się zmieni. Z drugiej strony jest nadzieja, że wraz z DLC pojawią się usprawnienia i kolejne aktualizacje.

Oswajanie bestii – złap je wszystkie

Pierwszy dodatek do Gorda rozszerza główną historię i ukazuje ciąg dalszy losów Plemienia Wschodzącego Słońca. A przyszłość nie rysuje się kolorowo, czyli standard w mrocznym świecie fantasy. Król dostał wścieklizny, a nieoceniona pomoc naszych grodów zostaje sowicie… niewynagrodzona. I tutaj wkracza dodatek, który część dawnych przeciwników pozwoli zamienić w sprzymierzeńców, by móc stawić czoła dawnym sojusznikom. Oto, co otrzymają gracze:

  • 5 nowych misji kampanii (około 10 godzin rozgrywki)
  • 3 nowe Horrory, które z radością utrudnią nam życie
  • 2 nowe biomy, równie mroczne i zabójcze jak te już znane
  • nowa mechanika – oswajanie bestii, które pozwoli zrobić z dzikich i niebezpiecznych stworzeń oddanych towarzyszy
  • inne nowe rzeczy, ale twórcy nie podali konkretów.

Zaprezentowano również 9 minut rozgrywki z DLC, gdzie omówiono jak działa i przebiega oswajanie bestii. Wszystko wskazuje na to, że wystarczy postawić odpowiedni obiekt i poszukać ofiary. Po wygranej walce nad ciałem pokaże się znacznik, który pozwoli nam przetransportować osłabioną bestię do grodu i zabrać się za zawieranie przyjaźni. 

DLC Gord The Alliance ukaże się już 28 lutego 2024. Na razie nie podano ceny. Warto zaznaczyć, że sama gra jest dostępna na PC (Steam oraz GOG), PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S, ALE dodatek pojawi się póki co tylko na Steamie.