American Truck Simulator – Texas z fotela (nie)zawodowego kierowcy

ATS Texas recenzja

Poświęciłam ponad 80 godzin i przejechałam 30 tysięcy mil, aby powstała recenzja ATS Texas.

12 marca 2021 roku SCS Software pierwszy raz udostępniło informację o pracach nad kolejnym rozszerzeniem mapowym. Okazało się, że to drugi co do wielkości stan USA zarówno pod względem kilometrów kwadratowych jak i liczby ludności. Texas, bo o niego właśnie chodzi, ma do zaoferowania mnóstwo wyjątkowych atrakcji oraz zachwycających zabytków. Stan Samotnej Gwiazdy jest niezwykle zróżnicowany geograficznie, bowiem rozciąga się od nadmorskich plaż po góry i pustynie. Jednakże spora część graczy American Truck Simulator więcej uwagi poświęca dostępnym zleceniom. Na szczęście stan znajdujący się w południowej części Stanów Zjednoczonych może pochwalić się drugą co do wielkości gospodarką, na którą składa się ogromna liczba przedsiębiorstw. Przeglądając dostępne dostawy będziemy wybierać od przetransportowywania hodowli bydła przez energetykę aż po aeronautykę i to właśnie dzięki nim powstała recenzja ATS Texas.

Jaka jest Twoja pierwsza myśl, kiedy wyobrażasz sobie jazdę przez Texas?

Większość graczy ma przed oczami jaszczurkę w kowbojskim kapeluszu, która znalazła się na specjalnym malowaniu zaprezentowanym przez SCS Software. Jeżeli jednak nie jesteście aż tak zaznajomieni z produkcją, to być może pomyślicie o szybach naftowych. Zresztą bardzo dobrze, bowiem ten stan jest wiodącym producentem ropy naftowej. Dodatkowo w Texasie znajduje się blisko 200 tysięcy szybów, które potrzebują niezbędnych mechanicznych części do odpowiedniego funkcjonowania. Z tego względu gracze z pewnością nie będą narzekać na brak cięższych ładunków do dostarczenia.

Znaki drogowe ostrzegające o bogactwie fauny i flory teksańskich rozdroży.

Stan Samotnej Gwiazdy może poszczycić się powierzchnią liczącą 695 622 kilometrów kwadratowych, które przepełnione są mniej lub bardziej żyznymi regionami. Dlatego podczas jazdy przez tereny Texasu można zauważyć otaczające kierowcę zwierzęta takie jak jelenie, krowy czy konie. Jednak nikt nie spodziewałby się specjalnego oznakowania, które przestrzega gracza przed wężami. Niestety długie godziny bacznych obserwacji nie przyniosły większego sukcesu i żadnego gada nie udało się sfotografować. Same równiny są historyczną częścią wielu mitów czy też legend, których nutkę tajemniczości będziemy w stanie poczuć w trakcie przemieszczenia się po nich.

Morskie platformy wiertnicze? Dwie na wynos, proszę!

W pobliżu Corpus Christi realizuje się jedne z większych projektów na świecie. Specjalizacją znajdującego się tam serwisu jest projektowanie i dekonstrukcja morskich platform wiertnicznych. Dodatkowo zajmują się pracą z wrakami statków oraz budową innych podmorskich jak i morskich struktur. Co więcej obiekt ten posiada największe dźwigi, które kiedykolwiek wyprodukowały ludzkie ręce. Druga czołowa stocznia zlokalizowana jest w Brownsville, a dokładnie w Zatoce Meksykańskiej. Dzięki najnowszym innowacjom technologicznym jej doświadczeni pracownicy skupiają się w znacznym stopniu na platformach wiertniczych.

Odpowiednie miejsce na pauzę połową sukcesu zawodowego kierowcy.

Gracze korzystający z symulacji realnego zmęczenia będą mogli skorzystać z ponad dwudziestu wydzielonych przystanków. Wiele z nich posiada charakterystyczne budynki oraz specjalnie oddzielone miejsca parkingowe dla ciężarówek oraz osobówek. Co więcej niektóre z postoi są często okrzykiwane najlepszymi w całych Stanach Zjednoczonych. W końcu ponad 50 milionów turystów rocznie aktywnie z nich korzysta, więc wszystkie muszą spełniać najnowocześniejsze standardy. Jednakże nawet te, które pokazują swój wiek, zdołały zachować specyficzny urok i, co najważniejsze, praktyczne zastosowanie.

Czy to ptak, czy to samolot? Nie, to najprawdziwszy wulkan!

Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu rozszerzenia mapowego jest pionowa formacja skalna – El Capitan. Ten wapienny szczyt to część Gór Guadalupe zaliczający się do najwyższych punktów Stanu Samotnej Gwiazdy. Co ciekawe, miejsce to było niegdyś prehistoryczną podwodną rafą, która pochodzi z okresu permu – około 290 milionów lat temu. Dzisiaj jest jedną z najlepiej zachowanych raf paleozoicznych na świecie. Skoro mowa o górach, to pobliskie Paisano na pierwszy rzut oka wydaje się zdecydowanie mniej interesujące od El Capitana. Jednakże nie należy oceniać książki po okładce, ponieważ mowa o prawdziwym wulkanie. Co prawda jego wybuchowe lata już dawno minęły, ale okoliczne ziemie do dziś zawierają ślady jego wulkanicznej aktywności.

Dom najbardziej zaawansowanego na świecie programu lotów kosmicznych.

W Texasie znajdują się najnowocześniejsze komercyjne firmy kosmiczne, które zajmują się rozwojem i testowaniem najróżniejszych rozwiązań astronomicznych. Najnowsze badania pokazują, że przemysł ten jest niezwykle istotny dla stanu, bowiem zapewnia 11 miliardów dolarów rocznego przychodu. W związku z tym nie było możliwości, aby nie odwzorowano go w grze. Obejmuje on port kosmiczny oraz obiekty produkcyjne, przy których gracz może odkryć punkt widokowy. Jednakże to nie wszystko, co zaplanowali twórcy, gdyż kierowca może dostarczyć pracownikom odpowiednie materiały budowlane w formie zlecenia. To właśnie dzięki nim kosmodrom będzie w stanie nieustannie funkcjonować na najwyższych obrotach.

Metafora amerykańskiego snu o wolności czyli przejazd Route 66.

Jeden z pierwszych odcinków Drogi 66 można znaleźć wzdłuż I-40 między San Jon i Glenrio, mierzy ona około 15 mil. W większości jest to droga gruntowa, na której napotkamy relikty przeszłości jak stare drewniane mosty czy widmowe miasto Endee. Ta część trasy kończy się w pustynnym miasteczku, które do lat 70-tych było popularnym przystankiem dla podróżnych. Niestety obecnie to dom zwierząt i rozsiewających się chwastów. Jednakże jadąc dalej na Wschód kierowcy natkną się na najsłynniejsze miejsce całej trasy. Mianowicie jest to znacznik punktu środkowego znajdujący się w miasteczku Adrian. Z tego miejsca odległość do Chicago jest taka sama jak odległość do Los Angeles. Znajdzie się również coś dla głodnych i zmęczonych podróżników, bowiem wybudowane Midpoint Cafe do dziś cieszy się sporą popularnością.

Olbrzymie transporty specjalne dostępne w Twojej okolicy!

Przeważnie do poszczególnych rozszerzeń mapowych wprowadzano trzy lub w najlepszym przypadku cztery trasy, po których gracz mógł przewozić wyjątkowy ładunek. Ze względu na wielkość Texasu studio podwoiło swoje wysiłki i wraz z DLC wprowadziło siedem nowych dostaw. Zaprojektowane zostały z myślą o zapewnieniu graczom wielu godzin rozrywki.

Oto wszystkie trasy, na jakich możecie wziąć zlecenie transportu specjalnego:

  • Corpus Christi → Brownsville
  • San Angelo → Dallas
  • Stockton → Abilene
  • Longview → Galveston
  • Del Rio → Van Horn
  • Lubbock → Odessy
  • Wichita Falls → Amarillo

Obecnie studio pracuje nad stanem Oklahoma i Kansas, o których wspomniałyśmy wraz z progresem prac SCS Software. Jeżeli chcielibyście zostać kierowcą, to wyposażcie się w American Truck Simulator – Texas, aby  doświadczyć piękna tego regionu Stanów Zjednoczonych.

Niezapomniana przygoda, której nigdy nie chciałabym kończyć.

Przed opublikowaniem najnowszego rozszerzenia mapowego do ATSa wyobrażałam sobie jak będzie wyglądać Stan Samotnej Gwiazdy. Pierwsza myśl, jaka przychodzi mi do głowy, to obraz jaszczurki w kowbojskim kapeluszu. Jednak tak naprawdę to nie ona jest tutaj istotna, a więcej uwagi należy poświęcić ikonicznemu kowbojskiemu stylowi życia, prowadzonemu przez Teksańczyków. W trakcie przemierzania kolejnych mil miałam wrażenie, jakbym robiła coś więcej niż prowadzenie ciągnika siodłowego. Czułam, że jako kierowca nie jestem w Teksasie jedynie przejazdem, bo akurat wykonuję zlecenie, a przynależę już do lokalnej społeczności.

Dodaj komentarz